دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
خانه / سلامت / موارد مصرف و عوارض قرص دپاکین

موارد مصرف و عوارض قرص دپاکین

قرص دپاکین Depakine در چه مواردی مورد استفاده است ؟

عوارض جانبی مصرف قرص دپاکین؟

 

با bmfa همراه باشید تا با داروی دپاکین بیشتر آشنا شوید.

 

قرص دپاکین

 

 

دپاکین : Depakin , Orfiril , Valporal, Valprosid Depakene

 

اشکال دارویی دپاکین

 

 •  کپسول mg ٢۵٠ (نارنجی ، ژلاتینی )
 • شربت ml ۵ / mg ٢۵٠ ، مایع قرمز رنگ
 • قرص mg ۵٠٠ ( بنفش )
 • Sprinkle capsule : کپسول بزرگ mg ٢۵٠ برنگ سفید و آبی، این نــوع کپـسول را می توان از هم جدا نمود؛ و محتویات آن را بر روی غذاهای نرم ریخت و مصرف نمود.
 • دپاکوت XR Depakote ER
 • این دارو فقط به شکل قرص و در دو اندازه وجود دارد:
 • قرص های mg ٢۵٠ ( سفید )
 • قرص های mg ۵٠٠ ( خاکستری )

 

موارد مصرف قرص دپاکین

موارد مصرف دپاکین

این دارو یک درمان موثر جهت بیماری صرع می باشد که به تنهایی و یا همراه با سایر داروهای ضد تشنج استفاده می شود. همچنین جهت کنترل تشنجات آبسانس ( به تنهایی و یا همراه سایر داروهای ضد تشنج ) و تشنجات پــــارشیال ( تشنجاتی که ازیک ناحیه مشخص در مغز شروع می شود ) نیز استفاده می شود.
FDA ( وزارت غذا و دارو ) استفاده از این دارو را در تمام سنین وفقط جهت درمان صرع تائید کرده است ، اما از این دارو در دو مورد زیر نیز استفاده می شود:

 

 •  پیشگیری از سر درد های میگرنی ( نه درمان سر درد در مدت زمانی که ایجاد می شود)
 •  درمان یک نوع از بیماریهای مغزی که اختلالات دو قطبی نامیده می شود.

 

موارد مصرف قرص دپاکین

نحوه مصرف قرص دپاکین ۵۰۰ چیست(depakine chrono)

قبل از مصرف قرص دپاکین بایستی شما تمامی اطلاعاتی را که بر روی جعبه آن یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه فرمایید.شما بایستی این دارو را همراه مقدار کافی آب مصرف نمایید. برخی از افراد ترجیح می دهند که این دارو را همراه غذای خود مصرف نمایند چون می تواند موجب ناراحتی گوارشی آن ها گردد. به یاد داشته باشید که شما نباید این قرص را بجوید بلکه بایستی آن را با آب ببلعید.

دوز قرص دپاکین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد.دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد.

شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید. به خاطر داشته باشید که شما نبایستی داروی خود و دوزی که برای شما تجویز شه است را به دوستان و آشنایان خود پیشنهاد نمایید.در صورتی که شما این دارو را برای تشنج خود استفاده می کنید از قطع ناگهانی آن بدون مشورت به پزشک خود بپرهیزید. شما بایستی این دارو را کاملا مطابق با نسخه خود مصرف نمایید. قطع ناگهانی این دارو می تواند موجب تشدید حملات تشنجی در شما گردد. بنابراین قطع این دارو بایستی به تدریج و تحت نظارت پزشک شما صورت گیرد.

 

موارد مصرف قرص دپاکین

عوارض جانبی مصرف قرص دپاکین

١. خستگی ( گاهی اوقات آهسته شدن تفکر)
٢. سرگیجه
٣. استفراغ
۴. تغییرات رفتاری ( افسردگی در جوانان ، تحریک پذیری در کودکان )
۵. ناراحتی معده
۶. لرزش : تکان دستها و یا دیگر قسمتهای بدن.
٧. افزایش وزن
٨. از دست دادن مو

 

موارد مصرف قرص دپاکین

واکنش های دارویی قرص دپاکین

 

قرص دپاکین می تواند با دیگر داروها، ویتامین ها یا داروهای گیاهی واکنش پیدا کند. برای پیشگیری از این واکنش ها دکتر شما باید تمام داروهای مصرفی را با دقت کنترل کند. در مورد تمام داروها، ویتامین ها و داروهای گیاهی که مصرف می کنید دکتر خود را در جریان قرار دهید. نباید همراه با این دارو از نوشیدنی های الکلی استفاده کنید. مصرف الکل ممکن است مشکلات خواب یا سرگیجه را بدتر کند.

 • داروهای برای اضطراب مثل کلونازپام و دیازپام
 • وارفارین
 • کاربامازپین
 • آمی تریپتیلین
 • نورتریپتیلین
 • تولباتامید
 • زیدوودین
 • آسپرین
 • ریفامپین

 

موارد مصرف قرص دپاکین

 موارد منع مصرف

 

 • افراد مبتلا به به بیماریهای کبدی نباید این دارو را مصرف نمایند. در صورت ابتلا به بیماریهای کبدی به پزشک معالج اطلاع دهید تا در صورت امکان ، نوع دیگری از داروهای ضد تشنج برای بیمار تجویز شود.
 •  در صورت حساسیت به این دارو و یا سایر داروهای والپروات.

   

 • مصرف در دوران بارداری و شیر دهی

مصرف این دارو در دوران بارداری در گروه D حاملگی قرار دارد؛ به این معنی که استفاده از آن برای جنین مضر است؛ اما ممکن است مزایای استفاده از این دارو ، در برخی از زنان بیشتر از مضرات آن باشد.در حقیقت اکثر زنانی که در دوران بارداری از این داروها استفاده می کنند کودک طبیعی یا سالم دارند.
احتمال ایجاد نقایص مادرزادی در جنین ، در مادرانی که در دوران بارداری به خصوص در ٣ ماهه اول از این دسته دارویی استفاده می کنند افزایش می یابد، اما نسبتا غیر شایع می باشد.

همچنین خطر بروز ناهنجاریهای جنین ، در مادرانی که در دوران بارداری بیشتر از یکداروی ضد تشنج مصرف می نمایند و همچنین در مادران با سابقه خانوادگی تولد جنین با نقایص مادرزادی بیشتر است. بنابراین در صورت بارداری و یا اگر تصمیم دارید که باردارشوید ، جهت ادامه درمان با این داروها ، با پزشک معالج مشورت نمائید. گاهی اوقات پزشک مقدار داروی مصرفی را در دوران بارداری بتدریج کم می کند. اگر چه ممکن است در این صورت احتمال بروز تشنج افزایش یابد و برخی از انواع تشنجات باعث صدمه به جنین می شود. بنابراین بدون مشورت با پزشک معالج ، مصرف دارو را قطع و یا مقدار آن را کم نکنید .

زنانی که در طول مصرف دارو باردار می شوند، باید روزانه کمتر از mg ۴ / ٠ اسید فولیک جهت جلوگیری از ایجاد نقایص مادرزادی (نقص در تشکیل لوله عصبی جنین) مانند اسپاینابیفیدا (کانال نخاعی بطور کامل بسته نمی شود) مصرف نمایند. این نقایص مادرزادی بیشتر در کودکانی شایع می باشد که مادر آنها در ۴ الی ۶ هفته اول بارداری از این دارو استفاده نمایند .

زنان در معرض خطر شامل افرادی که تاریخچه ای از این نوع نقص عصبی در حاملگی قبلی خود دارند. بنابراین ممکن است در صورت تشخیص ، پزشک برای زنان در معرض خطر ، روزانه مقدار زیادی اسید فولیک (mg ۴) تجویز نماید. ولی هیچ دلیلی نیز وجود ندارد که مصرف اسید فولیک بطور قطعی از ایجاد نقایص مادرزادی در دوران بارداری پیشگیری خواهد کرد.

در بیشتر موارد ، اغلب حدود ٢٠ تا ٣۵ % از زنان ، در دوران بارداری به علت تغییرات ناشی از هورمونها و یا تغییرات ایجاد شده توسط داروها در بدن دچار تشنج می شوند. بنابراین بررسی سطح خونی داروها در دوان بارداری جهت تنظیم مقدار داروی مصرفی توسط پزشک لازم است .تغذیه از طریق شیر مادر، در نوزادانی که مادر آنها در دوران شیردهی از این دسته دارویی استفاده می نمایند باید برای سلامتی نوزاد بدون خطر باشد.
مقدار دارویی که نوزاد از طریق شیر مادر دریافت می کند بسیار کمتر از مقداری است که جهت کنترل تشنج در کودکان ، توسط پزشک تجویز می شود.

 

موارد مصرف قرص دپاکین

احتیاط در مصرف دپاکین

 

قبل از مصرف قرص دپاکین اگر به مواد سازنده آن و یا دیگر مواد حساسیت دارید پزشک و یا متخصص خود را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال که باعث ایجاد واکنش های حساسیتی یا دیگر مشکلات می شوند باشند. قبل از مصرف این قرص پزشک و یا متخصص خود را در جریان تاریخچه پزشکی خود قرار دهید بویژه اگر به بیماری هایی مثل بیماری های کبد، تورم پانکراس، اختلالات متابولیسم، اعتیاد به الکل، مشکلات خونریزی، اختلالات ذهنی، کمبود آب بدن و کمبود مواد مغذی موجود در بدن مبتلا هستید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی، تاری دید یا سرگیجه شود، بنابراین هنگام مصرف دارو فعالیت هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارد را انجام ندهید. استفاده از این دارو هنگام حاملگی توصیه نمی شود زیرا ممکن است به نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند. از آنجا که این دارو به شیر مادر انتقال پیدا می کند قبل از مصرف دپاکین در دوران شیر دهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

 موارد مصرف قرص دپاکین

 توصیـه های لازم در هنگام مصرف دارو

 

١. دپاکین به دو شکل وجود دارد( شربت و کپسول ). دارو را درجه حرارت اتاق ، دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.
٢. دارو را دور از دسترس بچه ها نگهداری کنید .
٣. شربت دپاکین را از یخ زدگی محافظت نمائید .
۴. از قاشق استاندارد اندازه گیری و یا قطره چکان جهت مشخص کردن مقدار دقیق دارو مصرفی استفاده نمائید .( جهت استفاده از شربت دپاکین )
۵. دارو را فقط با دستور پزشک مصرف نمائید.
۶. کپسول دپاکین و قرص ها را نجوید، زیر ا باعث ایجــاد سوزش در گلو و دهـــان می شود.
٧. جهت پیشگـیری از ناراحتی معده ، بهتر است کپسولهای دپاکین و قرص های دپاکوت را همراه با غذا استفاده کنید. دارو را می توان بدون غذا و به تنهایی نیز مصرف نمود. در این صورت کپسول و یا قرص را با یک لیوان پر از آب مصرف نمائید.
٨. جهت بهتر شدن طعم شربت دپاکین، می توان آن را با غذا و یا مایعات مخلوط نمود .
٩. غذا روی مکانیسم اثر دارو تاثیر دارد. بنابراین سعی شود دارو را هر روز مانند روزهای دیگر استفاده نمائید.
١٠. جهت کودکان و یا بزرگسالانی که در بلعیدن قرصها مشکل دارند می توان از Sprinkle capluse استفاده نمود. این نوع کپسول مخصوص باز شدن طراحی شده که بعد از باز کردن کپسول ، می توان محتویات آن را بروی قاشق حاوی مواد غذا یی نرم از قبیل بستنی ، ماست چکیده، فرنی محتوی آرد و زرده تخم مرغ ریخت و مصرف نمود. مخلوط غذا و دارو نباید جهت استفاده در نوبت های بعدی نگهداری شود. این کپسولها باید به طور کامل استفاده شود.
١١. اگر داروی دپاکین و یا دپاکوت را مصرف می کنید ، درصورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو ، به محض به یاد آوردن ، آن نوبت باید مصرف شود؛ ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد ، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری کنید و مصرف دارو را در آن نوبت چند ساعت تاخیر بیاندازید ، در عوض دو نوبت را در فاصله زمانی نزدیک بهم مصرف کنید . سپس مصرف دارو را طبق جدول تنظیم شده ادامه دهید . ولی در صورت استفاده از قرص های Depakot ER چون این دارو معمولا هر ٢۴ ساعت یکبار مصرف می شود، باید مصرف دارو را حدود ١٢ ساعت قبل از نوبت دوم مصرف دارو به تاخیر بیاندازید و سپس مصرف دارو را طبق جدول تنظیم شده برای ٢۴ ساعت ، از روز بعد شروع کنید و اگر در مورد مصرف دارو مشکل دارید با پزشک معالج مشورت نمائید.
١٢. برخی از بیماران نیاز دارند کپسولهای دپاکین را ٣ باردر روز مصرف نمایند. اگر اغلب نوبت های مصرف دارو را فراموش می کنید ، از جعبه مخصوص قرص و یا ساعت زنگ دار جهت یاد آوری نوبت های مصرف دارو استفاده نمائید . همچنین ممکن است در صورت فراموشی نوبت های مصرف دارو ، پزشک قرص های Depakote- ER را که یکبار در روز مصرف می شوند برای شما تجویز نماید. در این صورت اگــر مصرف یک نوبت دارو را نیز فراموش کنید در آن روز هیچ داروی ضد تشنج دریافت نمی کنید و احتمال وقوع تشنجات بیشتر می شود .
١٣. شربت دپاکیـــن یک روش آسان جهـت استفاده از داروی والپروئیک اسید در کودکانی است که نمی توانند کپسول مصرف نمایند. شربت کمی سریعتر از کپسول توسط بدن جذب می شود اما مقدار جذب در دو شکل دارو( کپسول و شربت دپاکین ) یکی است.
١۴. در طول مدت مصرف دارو هنگام رانندگی و یا انجام کارهای پر خطر ، احتیاط نمائید.
١۵. بدون مشورت با پزشک ، مصرف دارو را قطع نکنید و یا مقدار مصرف دارو را تغییر ندهید .
١۶. مصرف دارو در ساعت مشخص در هر روز ، در کنترل تشنجا ت بسیار مهم است.
١٧. دقت نمائید در هر نوبت همان مقدار تجویز شده توسط پزشک را مصرف نمائید .

 موارد مصرف قرص دپاکین

 

 گردآوری شده ی مجله اینترنتی bmfa

مرجان امینی

 

 

+ 1
مخالفم – 0


منبع : delgarm.com

درباره ی admin

همچنین ببینید

تصویر کدام گروه خونی کمتر سکته می‌کند؟

کدام گروه خونی کمتر سکته می‌کند؟

تحقیقات اخیر دانشمندان حاکی از آن است که گروه خونی افراد در احتمال بروز سکته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *