یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
خانه / زیبایی و مد / طریقه قلمه زدن گل محمدی

طریقه قلمه زدن گل محمدی

قلمه زدن روش ساده ای برای تکثیر برخی از گیاهان می باشد. قلمه زدن گل محمدی نیز یکی از رایجترین روشهای تکثیر این گل زیبا و معطر بوده، از این روش ازدیاد به ویژه برای تکثیر گل محمدی در باغچه و گلدان استفاده میشود. در ادامه این مطلب نحوه صحیح قلمه زدن گل محمدی، تکثیر و پرورش گیاه گردآوری شده است. با bmfa همراه شوید.


طریقه قلمه زدن گل محمدی

گل محمدی را می توان به روش های مختلفی ازجمله، خوابانیدن، پیوندزدن، قلمه زدن وازدیاد از طریق پاجوش تکثیر نمود. عمده ترین روش تکثیر این گل در فضای باز مانند مزرعه، پارکها و فضای سبز، از طریق پاجوش های ریشه دار است. بدین ترتیب که پاجوشهای ریشه دار را از پایه مادری جدا کرده و پس از آماده سازی کاشته میشود.

برای کاشت گیاه در گلدان و باغچههای خانگی بهترین و مناسبترین روش ازدیاد، تکثیر از طریق قلمه زدن است. مراحل زیر قلمه زدن این گل را به شما آموزش میدهد.

چگونه قلمه بزنید

 • ساقه های سالم، بدون آفت و بدون گل گیاه را انتخاب کنید. بهتر است، چنین ساقه ای را از ساقه اصلی گیاه جدا کنید. آن را درون یک کیسه قرار داده و کمی آب داخل آن بریزید و تکان دهید تا گیاه در مدتی که از خاک دور است، آسیب ندیده و خشک نشود.

 • طول قلمه گل محمدی باید بین ۷ الی ۱۰ سانتیمتر باشد. برای آماده سازی قلمه، می توانید تنها دو برگ در نوک آن گذاشته و باقی برگها را بچینید. زیرا زمانی که بخواهید آن را در خاک قرار دهید، برگهای پایین ساقه در خاک رفته و خراب می شوند.
   قلمه زدن گل محمدی

 • یک گلدان کوچک را با خاک سبکی که آب را به راحتی رد می کند پر کنید. سطح آن را صاف کرده و چند قلمه را در جداره کناری یک طرف گلدان قرار دهید.
 • قلمه های گرفته شده را تا حدود ۱۰-۷/۵ سانتیمتری خاک گلدان فرو برده، و خاک اطراف آن را با ملایمت فشار دهید.
 • قلمه ها را به نحوی در خاک بگذارید که برگها از خاک دور باشند.

  گلدانها را آبیاری نموده و از خشک شدن آنها جلوگیری کنید.

 • گلدانها را در مکانی محفوظ قرار دهید. توجه داشته باشید قلمه ها هرگز در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرند.

 • سعی کنید قلمه ها را همیشه مرطوب نگه دارید تا گیاه ریشه بدهد. توصیه میشود روی گلدانهای حاوی قلمه ها را با نایلون بی رنگی بپوشانید، طوری که رطوبت اطراف گیاه بیشتر شود.
 قلمه زدن گل محمدی
 • طی چند هفته قلمهها دارای ریشه شده و می توانند به گلدان های اصلی و دارای خاک مناسب منتقل گردند.

 • بهتر است، شاخه های جوان بعد از دومین یا سومین برگشان قطع شوند تا بدین ترتیب امکان منشعب شدن شاخه های جدید گیاه فراهم آید.

 • توجه داشته باشید بعد از کاشت باید بلافاصله آبیاری انجام شود. همچنین توصیه میشود، عملیات تکثیر در مرحله خواب و استراحت گیاه صورت گیرد.


زمان قلمه زدن گل محمدی

قلمه‌ها را می‌توان در دو زمان از دوره رشد گیاه تهیه کرد:

 • قلمه های نرم

قلمه‌های تهیه شده از چوب سبز (نرم) که در انتهای فصل گلدهی از ساقه‌های بدون گل و به طول حداقل ۱۰ سانتیمتر تهیه می‌شوند. از آنجایی که این قلمه‌ها دارای برگ هستند می‌بایست تعداد برگ‌های آنان را کاهش داد و باقی گذاشتن یک دسته برگ در انتهای قلمه کافی است. حتی در همان یک دسته برگ نیز می‌توان تعداد برگچه‌ها را نیز کاهش داد. توجه داشته باشید، در مورد قلمه‌هایی که از چوب سبز تهیه می‌شوند زخمی بر روی پوست انتهای قلمه ایجاد نمایید.

 • قلمه های خشبی

نوع دیگر قلمه قابل تهیه از گل محمدی، قلمه‌های خشبی یا چوبی است که در انتهای فصل پاییز و بعد از ریزش برگ‌ها از قسمت‌های چوبی و ساقه‌های بالغ گیاه و به طول ۱۵-۲۰ سانتیمتر تهیه می‌شوند. هنگام جداسازی قلمه‌ها از گیاه مادری بهتر است که برش را از زیر ناحیه گره بزنیم (ناحیه گره ناحیه اتصال برگ به ساقه است) و برش به شکل شیب زده شود این کارها به ریشه زایی قلمه کمک می‌کنند.

 قلمه گل محمدی

شرایط قلمه زدن

شرایط قلمه گیری از گل محمدی بستگی به زمان و سن گیاه داشته، همچنین شرایط محیط مانند دما، رطوبت و بستر نیز بر آن تاثیر دارد. همچنین لازم است، قلمه ها از گیاهان مادری سالم، قوی و فاقد هر گونه آفت و بیماری تهیه شوند تا به سهولت قدرت تولید ریشه را داشته باشند.

برای آشنایی با نحوه کاشت گل محمدی در گلدان میتوانید به لینک زیر رجوع نمایید.

نحوه کاشت و نگهداری گل محمدی در گلدان

منابع: کتاب گیاهان دارویی صنعتی، سایت میهن کاکتوس

درباره ی admin

همچنین ببینید

عکی آموزش مدل کلاه بافتنی پیچ الماسی همراه با شال

آموزش مدل کلاه بافتنی پیچ الماسی همراه با شال

bmfa در این آموزش تصمیم دارد مدل کلاه بافتنی پیچ الماسی را با شال گردن ارائه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *