دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
خانه / سلامت / خواص ترنجبین در طب سنتی

خواص ترنجبین در طب سنتی

آشنایی با خواص گیاه ترنجبین کامل ترین مرجع

 

با bmfa همراه باشید تا از فواید بی نظیر ترنجبین بیشتر بدانید.

 

خواص ترنجبین

 

ترنجبن , ترنجبین چیست و چه فوایدی دارد؟

 

گیاهان دارویی همواره مورد توجه طب سنتی قرار دارند و کاربرد فراوانی هم دارند. یکی از این گیاهان ترنجبین است که خواص دارویی فراوانی دارد و به دلیل این خاصیت ها استفاده از آن در کارخانجات قندگیری متوقف شد و فروش دارویی پیدا کرد. ترنجبن یکی از گیاهان دارویی است که در بسیاری از عطاریها یافت می شود.بهتر است بدانید که ترنجبین به فارسی “ترانگبین” یا “ترنگبین” است. آن را به فرانسوی Manne d”hedysarum و Manna d”alhagi و Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarumو به عربی “ترنجبین” نامیده شده است .

 

فواید ترنجبین

ترکیبات شیمیایی ترنجبین

 

ترنجبین طبق تحقیقات انجام شده دارای مله زیتور می باشد. بررسیهای جدیدتری نشان میدهد که ماده قندی ترنجبین برخلاف آنچه که ذکر شد فقط ساکارز می باشد. مله زیتورتری ، ساکاریدی است که از ۲ ملکول گلوکز و یک ملکول فروکتوزتشکیل یافته است.

مصارف محلی : جهت درمان ناراحتی های کلیوی و کم کاری کبد و دفع سنگ کلیه مصرف می شود.
خواص مهم دارویی و مصارف گیاه: ترنجبین در طبابتهای ایرانی مصرف فراوان داشته و بعنوان ملین بکارمی رود. ضمناً برای شیرین کردن داروها به کار می رود. جوشانده آن معرق است. مالیدن روغن برگهای آن برای رماتیسم خیلی نافع است و گلهای آن برای بواسیر مفید است. عرق گیاه که ترنجبین اگرمدتی با ملایمت خورده شود برای سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثراست.

پراکندگی: بین اردکان یزد،یزد بافق، مهریز، مروست.
درمنه کوهی Artemisa Aucheri
نام محلی: درنه
قسمت های مورد استفاده: سرشاخه های گلداروبرگ.
مصارف محلی: طبیعت گرم و خشک ،بادشکن، براف کننده گاز روده و دل درد.
خواص دارویی:دانه گرده این گیاه می توان در بررسی های پزشکی جهت مشخص کردن و تست آلژی ، تهیه واکسن ضد آلرژی ناشی دانه گرده آنها به کار برد.

به دلیل وجود سانتونین خاصیت ضد انگلی داشته و در ساختن داروهای ضد کرم بیشتر کشورها از جمله آلمان مورد استفاده قرارمی گیرد. درمنه کوهی باعث کاهش میزان قند در ادرار می شود ازاین رو برای مبتلایان به مرض قند مفید می باشد.مرهمی از برگ و گلهای گیاه جهت درمان گری و ریزش مو مفید می باشد. نیز درموقع عقرب زدن اگرروی محل گزش قراردهند مؤثرو مفید است.
پراکندگی : در ارتفاعات کوهستانی استان یزد(شیرکوه، ده بالا، طزرجان ، ندوشن) ، کوه بازرگان۲۰۵۰- ۲۳۵۰ متر- ارتفاعات شیرکوه تا ارتفاعات دره نازی و کوه پشت باغ ۲۰۰۰ متربه بالا باقی آباد، طزرجان ، بنادک تا کوه نر، کوه گلوبادام ، نزدیک شیرکوه ۱۸۰۰- ۲۲۰۰

 

 فواید ترنجبین

 

خواص ترنجبین

* ترنجبین ملین و مسهل است. دوز مصرفى ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین ۱۰ تا ۷۰ گرم است که با کمى آب مصرف مى‌شود. گیاه ترنجبین اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.

* ترنجبین طبق نظر حکمای طب سنتی گرم، ولی در عین حال تر است.

* برای تسکین عطش و تب ترنجبین مفید است.

* ترنجبین در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

* اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

* خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با کره برای باز کردن ادرار (در مواردی که ترشح ادرار بند می‌آید) مفید است.

* جوشانده ترنجبین معرق است.

* گل‌های ترنجبین برای بواسیر مفید است.

* مالیدن روغن برگ‌های ترنجبین برای روماتیسم خیلی نافع است.

* عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است.

در مصرف ترنجبین احتیاط کنید.

* بسیاری از خانواده‌ها برای بهبود زردی کودک خود از مخلوط ترنجبین و آب قند استفاده می‌کنند که این مواد، نه تنها تاثیری در بهبود زردی کودک ندارند، بلکه باعث اسهال و استفراغ نوزاد نیز می‌شوند.

در یک مطالعه تحقیقاتی که با هدف بررسی اثر ترنجبین خوراکی در کاهش زردی نوزادان انجام گردید، نشان داده شد که علیرغم باورهای بومی مبنی بر تاثیر ترنجبین در کاهش زردی نوزادی، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد.

* بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.

* ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است.

 

فواید ترنجبین

 

چگونگی تهیه آب ترنجبین

 

برای تهیه آب ترنجبین، مقداری ترنجبین را در آب جوش حل می کنند. سپس مایع صاف روی آن را بر می‌دارند و می‌گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آماده خوردن است.آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراکی معمول آن ۱۲ تا ۳۵ گرم است.

 

فواید ترنجبین

گردآوری شده ی مجله اینترنتی bmfa

مرجان امینی

 

 

+ 1
مخالفم – 0


منبع : delgarm.com

درباره ی admin

همچنین ببینید

تصویر کدام گروه خونی کمتر سکته می‌کند؟

کدام گروه خونی کمتر سکته می‌کند؟

تحقیقات اخیر دانشمندان حاکی از آن است که گروه خونی افراد در احتمال بروز سکته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *